قدمت استفاده از صابون در شهر های باستانی

در بابل، مصر، یونان و روم باستان، صابون از جوشاندن چربی های حیوانی و خاکستر چوب در آب ساخته می شد. این عمل احتمالاً در حدود قرن ششم قبل از میلاد توسط فنیقی ها، بازرگانی که از صابون برای شستن پارچه هایی که برای کالاهای دیگر مبادله می کردند، به اروپا وارد کردند.

با وجود این، استفاده از صابون برای بهداشت شخصی تا قرن دوم در نوشته های جالینوس، ماهرترین محقق پزشکی دوران باستان ذکر نشده است.

جالینوس همچنین خاطرنشان کرد که قیمت مواد شوینده و بهداشتی صابون فواید زیادی برای پوست دارد. برخلاف تصور رایج، تولید و استفاده از صابون در قرون وسطی، به ویژه در میان طبقات اجتماعی بالا رواج داشت.

اسپانیا بیشترین صابون را در طول قرن نهم تولید کرد و بعد از آن مارسی، جنوا، ونیز و ساوونا، مکان‌های غنی از روغن و سود سوزآور قرار گرفتند.

اما در اواخر قرون وسطی، زمانی که مردم برای پوشاندن بوی خود به عطرها روی آوردند، استفاده از صابون کاهش یافت. مردم تنها در قرن نوزدهم شروع به استفاده منظم از صابون برای بهداشت شخصی کردند.

روغن ها از مولکول های بلندی به نام اسیدهای چرب تشکیل می شوند. این مولکول‌ها که آبگریز نامیده می‌شوند (“ترس” از آب) با آب مخلوط نمی‌شوند. هنگامی که لیمو با روغن و آب مخلوط می شود، سودا کاتیون های سدیم (اتم های سدیم با بار مثبت یا Na+) آزاد می کند و این کاتیون ها به انتهای اسیدهای چرب متصل می شوند.

در نتیجه، قیمت مواد شوینده بهداشتی خارجی یک مولکول نامتقارن تشکیل می شود: یک سر زنجیره محلول در آب (آب دوست) و انتهای دیگر (آب گریز) نیست. اینها مولکولهای صابون همیشه عجیب و غریب هستند.

هنگامی که صابون با آب تماس پیدا می کند، مولکول های صابون در دسته های کوچکی به نام میسل قرار می گیرند.

بخش آبدوست مولکول به سمت بیرون می رود و سطح بیرونی میسل را تشکیل می دهد، در حالی که قسمت آبگریز در داخل گروه می شود. چربی ها (یا ذرات چربی) موجود در لکه ها به قسمت آبگریز داخلی جذب می شوند و از سطح پارچه یا پوست جدا می شوند. این یک امولسیون ایجاد می کند (مولکول های چربی که در آب معلق نگه داشته می شوند). امولسیون با آب شسته می شود.

 • منابع:
  1. How to make soap
 • تبلیغات: 
  1. فرمول هایی شگفت انگیز برای شاد بودن در زندگی
  2. بازیگر معروفی که کفش چرم میلیاردی خریده است!
  3. 3 راه حل که به شما کمک می کند تا آخر تمام عمر شاد بمانید
  4. تولید جورابی که با آن می توانید بر روی آب راه بروید!!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.