پتانسیل عملکرد گندم در مزارع کشاورزی

گندم مهمترین محصول غذایی در سراسر جهان است که در میلیون ها هکتار کشت می شود. عملکرد گندم در مزرعه معمولاً کم است و بسته به آب و هوا، خاک و شیوه های مدیریت محصول متفاوت است.

ما نشان می‌دهیم که عملکرد گندمی که در مزارع عمودی سرپوشیده تحت شرایط رشد بهینه رشد می‌کند، چندین صد برابر بیشتر از عملکرد در مزرعه به دلیل عملکرد بالاتر، چندین برداشت در سال و لایه‌های روی هم قرار گرفته است.

گندمی که در داخل خانه کشت می‌شود نسبت به گندم دوروم تراریخته کشت‌شده در مزرعه از زمین کمتری استفاده می‌کند، مستقل از آب و هوا است، از بیشتر آب استفاده مجدد می‌کند، آفات و بیماری‌ها را حذف می‌کند و هیچ گونه تلفات مواد مغذی برای محیط زیست ندارد.

با این حال، با توجه به هزینه های بالای انرژی برای روشنایی مصنوعی و هزینه های سرمایه، بعید است که از نظر اقتصادی با قیمت های فعلی بازار رقابت کند.

کاهش تولید فعلی غلات و آرد گندم قم به جمعیت رو به رشد جهانی یک چالش خواهد بود. گندم تقریباً یک پنجم کالری و پروتئین رژیم غذایی انسان را تامین می کند. کشاورزی عمودی یک گزینه امیدوارکننده ممکن برای افزایش تولید گندم در آینده است.

در اینجا نشان می‌دهیم که گندم و آرد گندم سبوس دار کیلویی کشت شده در یک هکتار زمین در یک تأسیسات عمودی سرپوشیده 10 لایه می‌تواند از 40 ± 700 تن در هکتار (اندازه‌گیری شده) تا حداکثر 230 ± 1940 تن در هکتار (تخمین زده شده) دانه در سال تولید کند.

دما، نور مصنوعی شدید، سطوح بالای CO2، و حداکثر شاخص برداشت قابل دستیابی. چنین عملکردی 220 تا 600 برابر میانگین عملکرد سالانه جهانی فعلی گندم 3.2 تن در هکتار خواهد بود.

مستقل از آب و هوا، فصل، و منطقه، کشت گندم در محیط داخلی می‌تواند از نظر زیست‌محیطی برتر باشد، زیرا به مساحت زمین کمتری همراه با استفاده مجدد از بیشتر آب، حداقل استفاده از آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها و عدم تلفات مواد مغذی نیاز است.

اگرچه بعید است که کشاورزی داخلی کلش گندم مرغوب در آینده نزدیک از نظر اقتصادی با قیمت‌های فعلی بازار رقابت کند، اما می‌تواند نقش اساسی در محافظت در برابر آب و هوای آینده یا سایر اختلالات غیرمنتظره در سیستم غذایی داشته باشد.

با این وجود، حداکثر پتانسیل تولید هنوز به صورت آزمایشی تایید می شود و نوآوری های تکنولوژیکی بیشتری برای کاهش هزینه های سرمایه و انرژی در چنین تاسیساتی مورد نیاز است.

 • منابع:
  1. Wheat yield potential in controlled-environment vertical farms
 • تبلیغات: 
  1. 20 تعریف بزرگان جهان از موفقیت در زندگی!
  2. قناد معروف از بادام زمینی برای تزئین کیک خاص خود استفاده کرد
  3. لباس زیری که با آن قاچاق مواد مخدر می کردند
  4. با فلفل قرمز برای خود سایه چشم بساز

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.